Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Gıda Laboratuvarı

1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Eğitim Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak Gıda Teknolojisi Programıyla eğitim ve öğretimine başlayan. Yüksekokulumuz Gıda İşleme Bölümü'nde nitelikli iş gücünün sanayinin istediği niteliklere sahip olabilecek şekilde yeni teknikler ve yenilikçi metodların kullanımı ile uygulamalı olarak yetiştirilmesine olanak sağlamak amacıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın 2018 yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi - 2 Mali Destek Program çağrısı kapsamında ‘’Çanakkale Bölgesinde Mesleki Eğitim Atölyesi ve Gıda İşleme/Analizi Laboratuvar Kurulumu’' başlıklı projesi yürütülmekedir.

Proje, Gıda İşleme Bölümünden Dr.Öğr.Üyesi Muhammed YÜCEER'in koordinatörlüğünde ve ekip üyeleri Doç.Dr. Serhat ÇOLAKOĞLU ve Öğr.Gör. Kübra TARHAN KUZU tarafından hazırlanmıştır. Proje çalışması ile  yeni bir mesleki ve teknik eğitim modelinin oluşturulması ve gıda işleme bölümü uygulamalı eğitim atölyesinin kurulması hedeflenmektedir.

15 ay süreli proje kapsamında Yüksekokulumuz Gıda İşleme Bölümü'nde nitelikli iş gücünün sanayinin istediği niteliklere sahip olabilecek şekilde yeni teknikler ve yenilikçi metotların kullanımı ile uygulamalı olarak yetiştirilmesine olanak sağlamak amaçlanmıştır.

Proje çalışması ile  yeni bir mesleki ve teknik eğitim modelinin oluşturulması ve gıda işleme bölümü uygulamalı eğitim atölyesinin kurulması hedeflenmiştir. Projenin ilk döneminde Yüksekokulumuz bünyesinde Gıda Analizi Laboratuvar ve Atölyesinin kurulumu tamamlandı. 15 ay sürecek olan proje kapsamında Yüksekokulumuz Gıda İşleme Bölümü'nde nitelikli iş gücünün sanayinin istediği niteliklere sahip olabilecek şekilde yeni teknikler ve yenilikçi metodların kullanımı ile uygulamalı olarak yetiştirilmesine olanak sağlamak amaçlanmıştır. Proje ikinci döneminde Gıda Kariyer Günleri ve Mesleki Eğitimler yer almaktadır.

Gıda İşleme Laboratuvarı ve Mesleki Eğitim Atölyesi Sorumlusu:  Dr.Öğr.Üyesi Muhammed YÜCEER

Gıda İşleme Laboratuvarı iki bölümden oluşmaktadır;

1. Fiziksel ve Kimyasal Analiz Laboratuvarı

2. Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Laboratuvar çalışmaları kapsamında özel sektör ile işbirliği ve Ar-Ge faaliyetleri yürütülmektedir.

 

Tanıtım Video Link: https://www.youtube.com/watch?v=91DczICVz4o

Laboratuvar Envanter Listesi