Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Araştırma ve İnceleme Gezisi düzenledi.

Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Araştırma ve İnceleme Gezisi düzenledi.

03.05.2017 tarihinde Yüksekokulumuz “Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü” Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesine “Araştırma ve İnceleme Gezisi” düzenledi.

            Gezinin ilk bölümünde; Tekstil Mühendisliği Kalite Kontrol Laboratuarları incelendi. Burada gerek iplik (Uster düzgünsüzlük ölçümü, iplik mukavemeti ölçümü, iplik sürtünme haslığı ölçümü, iplik bükümü ölçüm cihazları) ve gerekse kumaşlara uygulanan kalite kontrol cihazları (kumaş mukavemet ölçüm, kumaş sürtünme haslığı ölçüm cihazları) ve yöntemleri hakkında bilgi alındı. Ayrıca yıkama ve boyama sırasında kumaşlarda kalıcı boyut değiştirmeyi tespit eden yıkama ve kurutma laboratuarı incelendi.

            Gezinin ikinci bölümünde; pamuk ipliği üretim işletmesi gezildi. Harman hallaç, tarak, cer, fitil, ring iplik makineleri çalışır durumda görüldü. Penye iplik üretim makineleri, Open-End teknolojisiyle üretim yapan iplik makinesi, küçük iplik masuralarını birleştirerek büyük bobin haline getiren bobin makineleri, düz örme makineleri ve yuvarlak örme makineleri çalışır durumda incelendi. Dokuma hazırlık dairesi gezildi. Dokuma hazırlık makinelerinden konik çözgü makinesi çalışır durumda görüldü ve bilgi alındı. Dokuma işletmesi gezildi. Armürlü dokuma makineleri, havlu dokuma makineleri görüldü. Jakarlı dokuma makineleri görüldü ve çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgi alındı.

            Teknik kısmı tamamlanan gezinin son bölümünde ise katılımcılara serbest zaman verilerek İzmir’in simgelerinden biri olan “Saat Kulesi Meydanı” ile tarihi “Kemeraltı Çarşısı” nın gezilmesi sağlandı.